Ebben, azonban semmiféle sarkítás nincsen. Kutatások bebizonyították, hogy azok a gyermekek, akik optimális korban, megfelelő játékokkal játszottak lényegesen gyorsabban fejlődtek, s a későbbiekben talpraesettebben fogadták az őket érő kihívásokat.
A talpraesettség mértéke pedig egyenes arányosságban van az érvényesülés milyenségével, ami a mai világban talán számodra is az egyik leglényegesebb szempont. Az persze nagyon fontos, hogy a gyerekek mindig a koruknak, szintjüknek megfelelő játékokkal találkozzanak. A fejlődés így válhat kiegyensúlyozottá, és teljessé.
A 8-12 éves korosztály számára általánosságban már remek választás lehet egy taktikai, stratégiai játék. Erre alapvetően jó ellenpélda a sakk, hiszen a sakk oktatását sokszor már óvodás korban elkezdik. Ez tény, ám nagyjából az a konklúzió is alátámasztható, hogy a gyerekek 7-8 éves koruk közeledtével kezdik tudatosan is érteni a szabályokat, s használni a lehetőségeket.
A sakkozásról köztudott, hogy fejleszti a gyermekek problémamegoldó képességét, logikus gondolkodását, a kombinatív készséget, és azt a képességet is, hogy az események között hamarabb megtalálják az összefüggéseket, ami egyben a divergens gondolkodás alapköve.
A taktikai játékokról egyaránt elmondható, hogy nagyon jó hatást gyakorolnak a gyermekek személyiségére. A karakter formálásban tehát nagy szerep jut a taktikai játéknak. Bizonyítható, hogy a taktikai játékot játszó fiatalok könnyebben vállalják tetteikért a felelősséget, gyorsabban oldanak meg problémásabb helyzeteket.
Emellett az olyan gyerekek, akik rendszeresen fejlesztik magukat taktikai játékok segítségével a különböző feladatmegoldásokban tiszteletet mutatnak a többiek iránt. A taktikai játékok kitartásra nevelnek. Megtanítják arra a gyerekeket, hogy reménytelennek látszó helyzetekből is mindig van kiút, nem szabad feladni az egész háborút akkor, amikor csak a csatát vesztették el.
Grátiszként a taktikai játékok előnyeinek tárházát bővíti a tény, hogy a gyermekek megtanulnak tanulni, hiszen a játék csak gyakorlással, folyamatos tanulással fejleszthető mind magasabb szintre.